by Heather Nichols | Oct 18, 2019 | Adventures in Business
A tartalmas munka és az anyagi bőség nem zárja ki egymást; valójában nagyon jól megférnek és meg is kell férniük egymással ahhoz, hogy életminőségedet és kreativitásodat fokozod.
Úgy gondolod, nem lehetséges, hogy azt csinálod, amit szeretsz, és közben egy rakás pénzt keresel?
Kultúránkban valahogy azt alakítottuk ki, hogy a bőséges jövedelem és egy minket kielégítő munka kizárja egymást – különösen a másokon segítő üzletág szakemberei számára. De mi van akkor, ha nem kell feladnod a jó keresetet ahhoz, hogy azt csináld, amit szeretsz? Mi van akkor, ha amikor szereted azt, amit csinálsz, ez valójában anyagi bevételeidet növeli?
Az anyagi bevételeinket érintő dolgok közül az egyik legjelentősebb tényező az, hogyan nézünk a világra. Perspektíváink és nézőpontjaink a valóságot dinamikus és megragadó módon alakítják.
Ha elkezdjük kipakolni ítéleteinket arról, milyen a világ, a pénz, és mi értékes számunkra a világon, akkor szabadok tudunk lenni arra, hogy azt a perspektívát válasszuk, ami éppen működik számunkra, és valami mást teremtsünk. Képzeld el, hogy zöld üvegű szemüveget hordasz. Mindennek zöld árnyalata lesz, amit látsz. Most cseréld be piros üvegűre, és minden pirosnak tűnik. Ha nem tudnád, hogy szemüveg van rajtad, azt állítanád, hogy valójában minden piros. Nem tudnád, hogy van egy másfajta perspektíva is, ami esetleg többet teremt életedben. Így járkálunk sokan – színes üvegű szemüveggel, amiről még csak nem is tudjuk, hogy rajtunk van!
Ha ráébredsz, hogy olyan nézőpontból kiindulva működsz, amiről nem is tudtad, hogy korlátoz téged, megváltoztathatod üzleti életed és pénzvilágod együttműködését.
Íme 3 általános mítosz az értelmes munka és a pénz kapcsolatáról:
- mítosz: A pénz utáni vágy kapzsivá tesz
Ha az a nézőpontod, hogy a pénz egyenlő a kapzsisággal, akkor nem valószínű, hogy megengeded magadnak a pénz birtoklását vagy a pénz utáni vágyat, mert ha a pénz utáni vágy rossz, akkor te is rossz vagy… és senki nem akar rossz lenni!
Az az ítélet, miszerint a pénz rossz, annyi minden mögött rejlik életünkben, hogy még csak észre sem vettük. Kezdj hozzá megfigyelni, hol működik ez a nézőpont észrevétlenül életedben. Megítéled a gazdag embereket? Mondták neked gyerekkorodban, hogy légy hálás mindazért, amit van? Az a nézőpontod (vagy családod nézőpontja), hogy ha nincs pénzed, akkor erényes vagy?
Olyan sok különféle, szélesen elterjedt kifejezésmódja van a pénz megítélésének. Ha valami módon ez jelen van a te életedben is, akár tudod, akár nem, ez megakadályoz abban, hogy olyan munkát végezz, ami jómódot hoz számodra.
- mítosz: Ha mások segítéséből jó pénzt szerzel, kihasználod őket
Olyan sokszor úgy látjuk, hogy azok, akiknek „segítségre” van szükségük, körülményeik áldozatai, olyanok, akiknek nem áll lehetőségére életükben valami mást választani. Ez nagyon gyakori nézőpont, aminek eredményeképpen sok általunk fel nem ismert módon elvonjuk ezektől az emberektől a lehetőségeiket.
Ha valakit külső erők helyeztek olyan helyzetbe, hogy segítő kézre van szüksége annak megváltoztatásához, akkor másokra kell várniuk ahhoz, hogy helyzetükből kikerülhessenek. Ebből a perspektívából nézve nem úgy látjuk az embereket, mint akik saját életük elsődleges alakítói.
Ha úgy tekintesz azokra, akiknek segítesz, mint veled egyenrangúságra felhatalmazott egyénekre, akkor valóban fel tudnak emelkedni, és hihetetlen módon tudnak változtatni életükön.
Legtöbben nem értékelik sokra azt, ami nem túl drága. Ilyen az emberi psziché. Például rendesebben gondozod az autódat, mint a biciklidet? Valószínűleg igen! És valószínűleg azért, mert egy autó sokkal drágább, mint egy bicikli.
Ha szolgálatodért pénzt kérsz, ez számodra és a többiek számára egyfajta érték-érzést teremt. Ennek következtében azok, akikkel együtt dolgozol, többet nyerhetnek a veled való munkából. Igyekezni valamit megfizetni egy ember életében érték-érzetet kelthet – és megváltoztathatja az embereket afelé, hogy olyasmit választanak, ami gyakran sokkal nagyszerűbb, mint azt, amire csak kevés pénzt kell költeniük.
Vizsgáld ezt meg üzleti életedben, és nézd, mennyiben igaz.
- mítosz: Keményen kell dolgoznod ahhoz, hogy több pénzt keress
Ez az általunk használt egyik legnagyobb behatárolás, ami által életünk sokkal nehezebbé válik, mint kellene! Mi van akkor, ha ez nem igaz? Mi van akkor, ha nézőpontot kell váltanod ahhoz, hogy elhidd: úgy is tudsz jó pénzt keresni, ha jobban élvezed a munkádat, mialatt magadat is magasabbra értékeled?
A pénz az örömöt követi.
Ennek nem kell közvetlenül az elvégzett munka időtartalmához vagy intenzitásához kapcsolódnia. Ha perspektívád az, hogy a több pénzhez több munka szükséges, akkor kiszámítod a szerezhető pénz maximumát az elvégzendő munka idejének maximálásával. És ha segítő munkát végzel, akkor annak a maximumát számítod ki, hogyan tudj másokon segíteni. De a segítő munkákat végzők legtöbbjénél ez egyáltalán nem működik!
Amikor más nézőpontból kezded látni a dolgokat, rájössz: olyan sok helyen lehet pénzt szerezni.
Ez a változás megnyitja számodra a több és különféle forrásból, bárhonnan származó pénz folyásának lehetőségét. Ezeket a forrásokat úgy találod meg, hogy éled és élvezed életedet!
Kezdd azzal, hogy megfigyeled, hol mindenütt adódik élethez értelmes munka és több pénz. Hol ítélted meg a pénzt rossznak. Ha egyszer felismerted, hogy ezek az ítéletek valósak, akkor választhatsz más perspektívát. Hirtelen friss, új választásaid adódnak minden nap, amelyek sokkal nagyobb örömöt teremtenek munkádban, és jólétet hoznak életedbe.
Lehet, hogy fájdalmas lépés egy más perspektíva kipróbálása. Vizsgáld meg ezt az elméletet.
Tölts egy napot, egy hetet, egy hónapot azzal, hogy sokkal többet csinálod azt, amit élvezel – bármi is legyen – és figyeld meg, mi minden tűnik fel életedben. A legrosszabb, ami történhet: egy kicsit jobban élvezed az életed. Nem rossz kockázat!
Fordította: Kaposi Luca valaszthatsz.com