SAP az óvodában
Nagyjából fél éve hozom be a reggeli SAP– alkalmakat az óvodába.
Én magam szeptembertől kezdve veszek részt az alkalmakon, és októbertől amikor elkezdtem újra dolgozni munka közben is bekapcsolódtam. Az energiák mindent hoztak magukkal.
Az elején némán csatlakoztam a csoporthoz, de az energiák varázsát már ekkor is éreztem. Egy integráló óvodában dolgozom, ahol a csoportomba autista és adhd-s gyerekek is járnak.
Egyszer úgy döntöttem megnézem, milyen, ha nem némítom le a telefonom, és úgy köszöntöttem az aznap érkező gyerekeket, hogy madár csicsergős jó reggelt, majd csak figyeltem mi történik. Az elején a madárcsicsergés csak a háttérben zajlott, igazából a játék mellé adott nekik egy alaphangulatot, de nyugodtan játszottak mellette. Azonban észre vehetőek voltak az energia hatásai. A SAP-os napokon a gyerekek sokkal nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak voltak, mint az átlagos napokon, mind emellett sokkal könnyedebben volt irányítható a csoport, és az egyéni nevelést igénylő gyermekek is magukhoz képest is rugalmasabbak voltak.
Egy reggelen egy autista gyermekem a csoportba érkezés után , madárcsicsergés közben, egyszer csak elfeküdt nyugodtan a kuckó sarokban és hallgatta a hangokat, miközben ő reggel általában nagyon zizegve érkezik a csoportba és mindig nagyon sok idő őt lenyugtatni.
Ekkor találtam ki, hogy a SAP reggeleket csoportszokássá alakítom.
Ahogy teltek a napok úgy alakultak a „ madaras” reggelek, ők valahogy így tudják talán megfogalmazni amit érzékelnek belőle. Az autista kisfiúm már minden ilyen napon elfekvéssel kezdte a reggelt és egyre több gyermek csatlakozott hozzá. Mindemellett a többiek minden rászólás nélkül megtanultak ebben a negyedórában csendesen tevékenykedni, játszani.
Amikor Sulci beteg lett decemberben akkor fejezték, ki a gyerekek, hogy mennyire is érzékelik ők az energiákat. Az egyikőjük az mondta az egyik reggel, hogy:” Most halkabbak voltak a madarak”, majd amikor meggyógyultál egy kislányom mondta azt, hogy:” Most újra hangosak voltak a madarak”.
Mindamellett, hogy mennyi könnyebbséget, lazaságot, teremtenek a gyerekeknek a reggelek, az is tény, hogy eddig egyedül a mi csoportunkban nem estek át az óvónők a Covidon.
Január óta nagyon magas számú megbetegedés volt az óvodában a kollegák között, így néha más csoportból is érkeztek be az ilyen reggelekre gyerekek. Ami nagyon érdekes megélés volt, hogy bár a szemükön látszódott a meglepettség, mégsem kellett nekik semmit sem magyarázni. Amikor madárcsicsergésre és csendes „átszellemült” csoportba léptek be olyan gyerekek, akik, eddig nem tapasztalták ezeket a reggeleket, azok is teljes csendességgel, figyelemmel fordultak a történésekhez. Volt olyan, aki csendesen játszott, volt olyan befeküdt a kuckó sarokban hallgatózó gyermekek mellé. Egy kislány nagyon tart minden más csoporttól és általában kint az öltözőben várakozott arra, amíg valaki az ügyeletes csoportból átviszi a saját csoportjába. Bár a csoportunkba nem lépett be, de az ajtóban várakozott és fülelt.
Összességében természetesen minden mellett, mindig megvannak a napok nehézségei, amiket az óvodai élet, és az egyéni nevelést igénylő gyermekek együtt nevelése tartogathat magában.
Azonban az energiával könnyebbek az akadályok, zökkenőmentesebbek, a gyermekek rugalmasabbak elfogadóbbak. Az egyéni megsegítést igénylő gyerekek ezeken a napokon kevésbé zsizsegnek, könyebben nyugtathatóak, és jobban veszik a napi akadályokat.
Köszönjük