Kíváncsiságunk ajándéka az a képesség, hogy minden pillanatban új és nagyszerűbb lehetőségekre nyit meg bennünket.
A kíváncsiság lényegében állandó, akadálymentes kérdezés, érdeklődés és csodálkozás állapota.
A kíváncsiság pszichológiai hasznával kapcsolatos megbeszélések kimutatják, hogy nem csak a tartós boldogság kulcsa, hanem lehetőségében áll életed és a téged körülvevő világ megváltoztatása is. Még Einstein is, korunk egyik legnagyobb gondolkodója, adottságánál vagy intelligenciájánál többre tartotta kíváncsiságát.
Kíváncsiságunknak akkor ártunk az egyik leghatásosabb módon, ha ítélkezünk, magunkat kritizáljuk, vagy életünk bármilyen területét vagy magunkat hiányosnak tartunk.
A kérdések a változás teremtésének egyszerű, de dinamikus katalizátor-hordozói. A helyes kérdések újra lobbantják a kíváncsiságot, és lehetővé teszik, hogy felfedd mindazt a különbözőséget, adottságot, nagyszerűséget és mindazokat a lehetőségeidet, amiket elrejtettél az ítélkező, következtetések levonó és behatároló hidelmek mögé.
Íme 3 legszuperebb tippem arra, hogy azokat a kérdéseket tedd fel, amivel kikerülsz korlátaid közül, amiktől fellángol a kíváncsiságod, és amikkel átalakító változásokat teremthetsz.
- Igazi, és ne álkérdéseket tégy fel
Vannak kérdések, amik segítenek, aztán vannak állítások, amik végére kérdőjelet tesznek. Az utóbbiak kérdésnek tűnnek, de valójában zsákutcák – mivel az ilyen típusú kérdések mindig az ítélkezéshez, a következtetésekhez vagy korlátolt nézőponthoz vezetnek vissza.
Erre nagyszerű példa, amikor azt kérdezzük: „Miért?”. Milyen gyakran van, hogy a „miért?” kérdés sehova se vezet, például: „Ez miért történt velem?” „Miért vagyok én ilyen?” „Miért csinálták ezt?” A „miért?” kérdés körös körül vezet téged. Nem hív meg új információt, vagy nem nyit meg új utat előtted. A „miért?” bezár a találós kérdésedbe, és az összes okot és igazolást nyújtja arra, miért rekedtél meg, de semmit nem nyújt, ami lehetővé teszi számodra, hogy előre haladj. Valahányszor azon kapod magadat, hogy „miért?”-et kérdezel, változtasd át „mi…?”-kérdéssé. A „Mi…?” kérdéssel a jelenbe kerülsz, feltekintesz, kitekintesz, és meghatalmazod magadat arra, hogy meglásd, mi működik számodra, ahelyett, hogy arra fókuszálj, ami nem működik.
Íme néhány nagyszerű példa a „mi…?”-kérdésekre,
amiket bármilyen helyzetben használhatsz:
- Mi más lehetséges még?
- Mi a jó abban, amit most nem látok meg?
- Mi a jó bennem, amit most nem látok meg?
- Mi más lehetek vagy mi mást tehetek ahhoz, hogy teremtsek?
Egy másik érdekes dolog abban, hogy igazi kérdéseket tegyünk fel: soha nincs rájuk végleges vagy végső válasz. Az igazi kérdés a végtelen lehetőségre vagy multi-lehetőségekre nyit ajtókat. Ötletekre ad ihletet, és megnyitja az érzékünket arra a térre, hogy ma, holnap, egy hét, egy hónap, egy év múltva valami más tűnjön fel életünkben. Az igazi kérdés nyitott, és soha nem fejez be semmit. A válasz befejezés; semmi máshová nem mehetsz, csak oda, amit mond.
Ha így nézed a dolgot, van a kíváncsiságnak határa? Nincs. Mindig van valami más, amire kíváncsi lehetsz. Így működnek az igazi kérdéseknek életedben, és így is kell működniük.
- A kérdéseket önmagad kritizálása és mások ítéleteinek átvétele ellenszereként használd
Bizonyos ponton szinte mindenki érzi mások kritikájának vagy önkritikájuk hatását. Azt tanultuk, hogy úgy változunk meg, ha megítéljük magunkat, vagy mások megítélnek minket. Márpedig ez nem működik. Az ítélet valójában nem motivál igazán.
Ha nagyon kíváncsi természetű vagy, akkor a motiváció megoldást jelent? Vagy lehetséges, hogy annak a csodája: mi minden lehetsz még, mi mindent tehetsz, tanulhatsz és teremthetsz még azt a lelkesedést teremtheti, amit állítólag az „ítéletből adódó motivációnak” kellene, de amit mégsem képes megteremteni?
Valahányszor érzed, hogy az önkritika vagy mások ítéletének hatásának csapdájába estél, kérdezz így például: „Mi az a jó bennem, amit nem fogok fel?” Ha az ilyen pillanatokban kérdezel, megszakítod az ítélet-kört, egy minta-megszakítást teremtesz, és elkezded azt is nézni, mi az a jó benned, amit azelőtt nem voltál hajlandó meglátni, és ami segít abban, hogy hosszú távra nézve megállítsd az ítélkezés körét.
- A mindennapi kérdés segít, hogy felfedezd és megteremtsd azt az életet, amire te vágysz
Sajnos, legtöbbünk azt tanulta, hogy a siker kulcsa: másokhoz igazodni, és olyanná válni, mint mindenki más. Nem bátorítottak arra, hogy megismerjük magunkat, és hűségesek legyünk magunkhoz. Hajlamosak vagyunk azt csinálni, amit mások értékesebbnek tartanak, és igazán
nagyszerűek leszünk abban, hogy pontosan tudjuk, mások mit akarnak és mire vágynak, mivel soha nincs kulcsunk ahhoz, amire mi vágyunk!
A kérdezés hatalmas eszköz arra, hogy újra felfedezd azt, ami igazán szeretnél lenni és amit igazán szeretnél csinálni az életben, és tovább tágítsd tudatosságodat arra nézve, mi más lehetséges még számodra. Mostantól tedd fel minden nap ezt a kérdést: „Ha bármit választhatnék, mit választanék?” „Mit szeretek csinálni?” és „Mi más lehetséges nekem az életemben, amiről elhatároztam, hogy lehetetlen?” Egyszerűnek tűnhetnek ezek a kérdések, de segítenek abban, hogy minden kérdéssel jobban hozzáférj ahhoz, ami vagy – ha nem kérdezel, nem kapsz!
A kérdezés és a kíváncsiság azzal a lehetőséggel bír, hogy életedben bármit megváltoztat – mit kívánsz megváltoztatni és teremteni? Talán most van itt az ideje a kérdezésnek.
Forrás: Create Change
Fordította: Kaposi Luca valaszthatsz.com