Emlékszem a rendelőben ültem, könnyek patakokban folytak arcomon, pedig még be sem lépett az orvos. Előre rettegtem attól, amit majd hallani fogok.
„Nos, a vizsgálat eredménye negatív lett.” vagy „Sajnos még nem tudjuk, mi baja van önnek.”, illetve „Egy újabb vizsgálatot szeretnénk elvégezni önön.”
Egy olyan különleges emésztési zavart teremtettem magamnak, melyiket senki nem tudott beazonosítani. Ezt előzte meg 18 éves koromban a pajzsmirigy problémám, illetve sikerült ismétlődő térdproblémákat és ezekhez tartozó térdműtéteket is átélnem. Úgy éreztem mintha testem és én harcban álltunk volna.
NEM lesz jobb. NEM csinálja, amit én szeretnék. Cserbenhagyott.
A listához az orvosokat is hozzá tudtam írni.
NEM tudnak segíteni. NEM érdekli őket. Cserbenhagytak ők is.
A frusztrációm csak olaj volt a tűzre. Felejtsük el az orvosokat: Tőlük függetlenül is jobban leszek!
Elkezdtem alternatív gyógyítók után kutatni. Dzsúszokat ittam, tisztításokat, diétákat csináltam, meditáltam.
Jógafüggővé váltam, a napot bámultam (ne is kérdezzétek). Minden újdonság, ami szembejött, az egészséghez vezető Bibliám lett. Talán minden új emberben ott lehet a kérdésemre a válasz.
És ott is volt bennük…egészen addig, amíg nem jelent meg egy újabb tünet, és az ő válaszaik is cserbenhagytak, ismét.
Majd egy nap, a folyamatos válaszkeresések közepette, váratlan fordulat következett. Újabb kérdésekbe ütköztem.
Mi van, ha csak te vagy az, aki tudja, mi kell a testednek?
Mi van, ha a tested meg tudja mondani neked, mire van szüksége?
Mi van, ha nincs is semmi baj a testedben, pusztán kommunikálni próbál veled?
Bosszantónak találtam ezeket a kérdéseket. Mivel kellene kezdjenem? Mit kéne egyek? Mennyi ideig üljek?
Nem is mondanak ezek semmit.
Mégis valamiért rágódtam ezeken a kérdéseken. Igazából a testem beszélt hozzám? Ennyi éven át elutasítottam? Bízhatok ebben a testemnek hívott dologban, ami hosszú évekig elárult engem? Bízhatok magamban eléggé, hogy halljak?
Teljesen le voltam már merülve az lehetséges alternatíváktól, na meg a 14 nap káposzta-,és uborkalén való léten, így hát megadtam magam.
Válaszok helyett a kérdések lettek a segítőim. Ezek azok, amiket elhoztam nektek.
Hajlandó vagy-e testedet nem valaki másnak lepasszolni, hogy javítsa meg?
Hajlandó vagy-e megtanulni kommunikálni a testeddel?
Hajlandó vagy-e követni azt, amit tudsz?
Sokkal könnyebb változtatni valamin, ha hálásan közelítünk felé, ahelyett, hogy bírálnánk, ítélkeznénk felette. Próbáld ki!
Az általam felfedezett kérdések, természetesen nem zárják ki doktorok, kutatások, könyvek ismereteit. Nálad se legyen ez másképp, hiszen én is minden rendelkezésemre álló információt felhasználok.
Ugyanakkor, ha a saját testemről kell döntést hoznom, akkor elcsendesedem és kérdezek: „ Mit is tudok?” Már nem hibáztatok senkit, azért, hogy épp hogyan is érzem magamat. Hálás tudok lenni az orvosok tudásáért, javaslataiért, de azért végtére is csak saját magam felelek a jóllétemért.
Testemmel való bensőségesebb viszonyomnak köszönhetően, eltűntek az emésztési zavaraim, pajzsmirigyem működése helyreállt (ezt előtte lehetetlennek tartották), és legfőképpen nagyon élvezem, hogy újra van testem.
Micsoda ajándék, ha nem állunk harcban önmagunkkal. Itt az idő neked is békét kötni a testeddel? Ha igen, akkor milyen kérdést is tehetnél fel?
Itt jön 10 új eszköz és kérdés, ami nekem is segített visszatérni az egészség útjára, amin saját testemet tudom gyógyítani.
- Kezdd kérdezni a tested
Azt mondod, beszélj a testedhez úgy mintha valaki más lennél? Igen! A tested tudatossága különbözik a tiédtől. Gondolj rá úgy, mint egy barátra. Mielőtt bármit ennél, tedd fel a kérdést: „test, vágysz te erre?”. Mielőtt nekikezdesz a megszokott edzésednek, kérdezd meg: „test, milyen mozgásra vágynál ma?” Talán nem kapod meg azonnal a válaszokat, mégis az a hozzáállás, elfogadás, hogy a testednek is lehet saját nézőpontja, önmagában el fogja indítani a kettőtök közti kommunikációt.
- Ismerd meg a tested saját nyelvezetét
Megkérhetned a tested, hogy segítsen neked megértened őt. Próbáld ki: állj egyenesen, talpak egymás mellett, és mondd „Test, mutass nekem igent” majd „Test, mutass nekem nemet”. A legtöbb ember következetesen ugyanabba az egy irányba elkezdi dőlni az igent, és egy másikba a nemet. Amint megérted tested nyelvét, máris kérdezheted: „Szeretnéd megenni ezt a sajtot?”, vagy „Szeretnél sétálni?” Ne az legyen fontos, mit hallasz, csak játssz kicsit!
- Kövesd a könnyedséget
Mindannyiunknak más, hogy mi az igazság és mi a hazugság. Ami számodra igaz az könnyed. Ami pedig nehéz, az lesz a hazugság. Mikor olyat olvasol, ami megmosolyogtat, és felcsillan tőle a szemed, az valószínű igaz lesz számodra. Miért ne tennél fel más kérdéseket is? Ha tested összerándul, vagy felfordul a gyomrod, akkor az nagy valószínűséggel nem az igazság, és nem azt fogja teremteni amire vágynál. Mi másra láthatnál még rá?
- Ne erőltesd a változást
Hányszor látsz embereket edzőteremben futni, arcukra kiült teljes nyomorúsággal? Hányszor csináltál diétát, amiben olyan ételek voltak, miket a tested legszívesebben kiköpött volna? Ha szeretnél a testeddel bensőséges kapcsolatot kialakítani, akkor egy csapatban kell játszanotok, és abba kell hagyd, hogy olyan dolgokba kényszeríted bele, amiket ő nem kíván. Lehet, utál a tested futni? Elképzelhető, az ő tudatossága megdagadó, fájó térdek formájában jelentkezik majd, ha tovább folytatod. Tehát, mi lenne az a mozgás, amit a tested igazán élvezne?
- Hagyd el a címkéket
Társadalmunk imádja a címkéket, diagnózisokat. Mégis, mennyire gyakran épp ezek a diagnózisok tartanak vissza minket a kérdések feltevésétől! Refluxom van. Valóban? És mi van, ha a tested épp egy ilyen -általunk így nevezett- tünettel jelzi, hogy nem igazán volt ínyére, amit éppen elfogyasztottál. Igaz vajon, hogy sosem ehetsz paradicsomot, vagy esetleg vannak időszakok, mikor testednek nem lenne vele semmi problémája. Ha nem lennének diagnózisaid, melyekre támaszkodsz, lehet, minden pillanatban odafigyelnél tested szükségleteire, vágyaira.
- Hagyj fel az „Egészségesen” játékkal
Jól hallottál. A táplálkozástudósok ezért utálni fognak, de annyi nézőpontot halmoztunk már fel arról, hogy mi egészséges és mi nem, hogy már az előtt ítéletet mondunk egy ételről, mielőtt megnézhetnénk, hogy a testünk szeretné-e egyáltalán. A káposzta egészséges, ugye? Sajnos egyáltalán nem, ha például alacsony a pajzsmirigyműködésed. A paradicsom is egészséges, ugye? Sajnos ez sem, ha refluxod van. A cukor egészségtelen. Valóban az? Mindig?
Akár összeállíthatsz egy alaposan válogatott listát, mindazon ételekről melyek jók vagy rosszak számodra, de akár ki is törölhetsz mindent, amit eddig hallottál különböző ételekről, és megkérdezheted inkább a saját testedet, hogy mit kívánna adott pillanatban. Meg fogsz lepődni, hogy mennyire tudni fogja, és mennyire nem is ellened akar dolgozni, hiszen ő is jól szeretné érezni magát!
- Értékeld a visszajelzéseket
Milyen gyakran frusztrál egy fejfájás, keserít el a hátfájásod? Mi van, ha a megjelent fájdalmak nem voltak mindig rossz dolgok? Mi van, ha tested utolsó próbálkozás volt, hogy megértesse magát. Ha ilyenek érzel, légy nagyon hálás, és kérdezz: „Test, mit próbálsz nekem ezzel jelezni?” Lehet nem esett jól, amit ettél? Akár lázadozik egy mérgező beszélgetés miatt? Mire próbálhat rámutatni?
- Engedd meg magadnak a változást
Ami ma a valóság(igaz) számodra, könnyen lehet, hogy holnap már nem lesz az. Az emberek ugyanolyannak szeretik egymást, miközben minden egyes nap másképp működünk. Más az időjárás, más a hangulatunk és a szükségleteink is. Ahelyett, hogy egész évünkre, életünkre előre kitaláljuk, mit együnk, hogyan mozogjunk, mi lenne, ha inkább az adott pillanatra figyelnénk. Mire vágyna ma a testünk? Mi lenne, ha nem kéne az állandóságra törekednünk? Testünk biztosan nem teszi!
- Ne bírálj
Hány ítéletet hozol, nap mint nap a testeddel kapcsolatban? Ha a kutyáikkal is sokan így bánnának, ők biztosan elszöknének. Meglep, hogy tested sem éli meg ezeket könnyedén? Kezdd el felismerni, amikor testedet bírálod és mondd ilyenkor magadnak: „Ez egy érdekes nézőpont” Amint észreveszed, hogy ítéleted nem is a te valóságod, már nem fog többé irányítani. Innentől pedig már a szabadság útjára léptél!
- Hálára fel
Ne ott ragadjunk le, hogy mennyi mindennek kellene megváltoznia, hanem inkább legyünk nagyon hálásak mindazért, ami működik. Készíts ezekről listát, és értékeld őket minden nap. Nem sok mindenért vagy eléggé hálás? És például azért, hogy láthatsz? A bőrödön érezheted a szellőt? Mindig sokkal több dologért lehetünk hálásak, mint hírtelem gondolnánk.
Forrás: Ending the war with your body – Blossom
Fordította: Hanzely Zsolt (valaszthatsz.com)