Munkaadóként a szervezetedben dolgozókat bátorítani szeretnéd arra, hogy képességeik legjobbját adják, de mikor válik a kiválóságra való törekvés a perfekcionizmus egészségtelen megszállottságává?
Forrás:pxel66 / iStock / Getty
A perfekcionizmus azt követeli, hogy az emberek elérhetetlen normához tartsák magukat, amiket el kell érniük, és hogy elkerüljék a tévedéseket, hibákat, vagy semmi áron ne rontsák el a dolgokat. A perfekcionizmus legtöbbször pozitív megerősítésre és jóváhagyásra való igénnyel jár, míg kerüli a negatív ítéleteket vagy kritikát.
A munkahelyi perfekcionizmus néhány jele:
Nagyon magas színvonal (és a hit, hogy azt el kell érni)
Magas önkritika
Kudarctól vagy hibázástól való félelem
Túlzott fókuszálás a legapróbb részletekre
A munka ellenőrzésének vagy újra elvégzésének megszállottsága
A feladat vagy a projekt elvégzésére való nehézség
Túlzás a dolgok végrehajtásában
A teljesítmény vagy az eredmények miatti stressz vagy félelem
A perfekcionizmus egyáltalán nem rossz dolog. Ha saját javadra használod fel, perfekcionista hajlamokat arra lehet használni, hogy szakértelmünket növeljék, adottságainkat bővítsük, és keressük az utakat arra, hogy még többet végezzünk el. A mértéktelen perfekcionizmus alá tudja aknázni önbizalmadat és önértékelésedet, stresszt, félelmet, kiégettséget eredményezhet, és munkádra, valamint életminőségedre negatív hatással járhat.
Hogyan tudnál segíteni munkatársaidnak és kollégáidnak, hogy munkájukban egészséges szokásokat vegyenek fel, és elkerüljék a perfekcionizmus csapdáit?
Ismerd el az embert, ne csak a teljesítményt
A perfekcionizmus betanított szokás, ami azon az igényen alapul, hogy megtett munkánkért van szükségünk elismerésre vagy értékelésre, ahelyett, hogy mint embert értékelnének vagy ismernének el bennünket. Az elismerés azt jelenti, hogy az emberek hozzájárulását azért ismerjük el, amik ők, nem csak azért, amit képesek teljesíteni. Munkatársaid elismeréséhez könnyű módszer a beszélgetés. Állj szóba azokkal, akik neked dolgoznak. Kérdezd őket saját magukról: Tudj meg többet róluk, kik is ők, milyen az életük. Azzal, hogy ezt teszed, értékeled őket, mert érdeklődsz irántuk, és értékeled azokat, akik hozzájárulnak üzletedhez, nem csak azért, amit tesznek az üzletért.
Légy hálás
A hála a perfekcionizmus legerősebb ellenszere. A tökéletesség nem más, mint ítéletek halmaza. Ahol hálát fejezel ki valami iránt, ott nem létezhet ítélet. Ha hálás vagy mindazért, amik körülötted az emberek, és amit eléd tesznek az asztalra, lehetővé teszi számukra, hogy másként értékeljék őket, nem ítélkezés alapján. Légy hajlandó hangot adni alkalmazottaid iránti háládnak; ne csak gondolatban! A hála képes megváltoztatni üzleted kultúráját. Magadat is megkérdezheted minden nap: „Mi lehetek, mit tehetek ma azért, hogy hivatalomban vagy szervezetemben hála légköre uralkodjon?”
Légy tudatában annak, amit mások meghallhatnak vagy befogadhatnak
Minden ember más, és így az elismerés vagy hála befogadására való képességük is különböző. Van, aki sok elismerés befogadására képes, és kivirágzik tőle, mások nem kapnak, és ki nem állhatják az elismerést. Ha valakinek többet adsz, mint amennyit képes elviselni, az nem működik – még esetleg ellenkező hatással is járhat!
Legegyszerűbb módja annak, hogy tudatosítsd, mi működik kinél, ha így kérdezed magadtól: „Ez az ember mit képes hallani és befogadni?” Ez naponta is változhat. Kérdezd hát minden nap: „Van valamire szükségük az embereimnek a mai napon, amit én adhatok nekik?” Ha igen, vagy nem vagy biztos a dologban, szólítsd meg őket: „Hogy vagy? Mi újság?” Ha kérdezel, megtudod.
Légy tudatában alkalmazottjaid igényeinek
Más emberek igényeinek tudatában lenni nem azonos azzal, hogy teljesítjük azokat.
Légy hajlandó arra, hogy megtudd, mi újság alkalmazottjaiddal, és kérdezz így:
Ha teljesítem aktuális igényeiket, az hova vezet?
Ha nem teljesítem igényeiket, az hova vezet?
Ennek az embernek éppen mire van szüksége?
Ha kérdéseket teszel fel, ez lehetővé teszi számodra, hogy meglásd, hol tudod segíteni a másikat abban, hogy tudja, mit tud, és azt válassza, ami számára működik. Amikor kérdezel, észre tudod venni, milyen választások teremtik a könnyedség érzését jövődre vonatkozóan, és milyenek nem. Míg ez nem mindig kognitív dolog, mindenki tudja, mit fog teremteni a választása. Tedd képessé személyzetedet arra, hogy munkájukra vonatkozóan választhassanak. Kérdezd meg tőlük: „Mivel tudnék hozzájárulni ahhoz, hogy te ezt vagy azt teremtsd?” Értesd meg velük, hogy rendelkezésükre állsz, és bízol abban, hogy valamit meg tudnak csinálni. Ne avatkozz bele a munkájukba, és ne aggódj a részletek miatt; hagyd őket, hogy végezzék a munkájukat, és úgy, ahogy ők csinálják. Valószínűleg máshogy csinálják, mint te, és talán nem tetszik neked az, ahogy csinálják, de hagyd őket a maguk módján dolgozni, és meg fogsz lepődni az eredményen.
Engedd meg a perfekcionizmust
A perfekcionizmus ellen nem tudsz küzdeni – attól csak még erősebb lesz. De ha megengeded, akkor mindenkinek megadod a választás terét arra, ami nekik működik. Nem vehetsz rá senkit arra, hogy valami mást válasszon; mindenki maga választ. Ismerd el és légy hálás mindenkiért és másságukért; és bátorítsd a munkatársaidat arra, hogy az üzletben bízzanak képességeikben. Ha a perfekcionista alkalmazottakkal (vagy tulajdonképpen bárki mással) való bánás eme egészséges szokásait üzletedbe beépíted, lehetővé teszed, hogy a változások könnyedén történjenek.
Forrás: Handling Unhealthy Perfectionism in the Workplace—A Guide for Employers
Fordította: Kaposi Luca valaszthatsz.com