August 4, 2018
Azt a hamis elképzelést, hogy tökéletesnek kell lennünk ahhoz, hogy sikeresek legyünk, gyerekkorunkban tanuljuk meg: ha „helyesen” csinálod a dolgokat, akkor megjutalmaznak, megdicsérnek és megerősítenek. Ennek eredményeképpen kialakulhat egyfajta irtózás attól, hogy hibázz és hibákat kövess el, vagy egy szükséglet alakulhat ki arra, hogy ezt elkerüljük; félünk a rosszallástól és attól, hogy helytelennek találnak bennünket.
Ha a gondolatainkban félelem ül, az üzleti és az életben kívánt sikerek fogalma inkább arról a stresszről szól, hogy nem vagyunk versenyképesek, mint a teremtés és felfedezés öröméről.
Ha felismered magadban az üzlettel és a munkáddal kapcsolatos perfekcionizmus szimptómáit, íme három hatásos módszer arra, hogy befejezd a perfekcionizmus ciklusát, és exponenciáld a sikerre való adottságodat:
Szokj le arról, hogy rossznak tartsd a hibákat és tévedéseket
Mi volna, ha hibáidat és tévedéseidet megünnepelnéd, ahelyett, hogy megpróbálod elkerülni őket? Ha a hibákat ítélet vagy félelem nélkül nézzük, olyan új információval és lehetőséggel szolgálnak nekünk a jövőre vonatkozóan, amelyekkel különben nem rendelkeznénk. Ahelyett, hogy a hibákat vagy tévedéseket rossznak tartanád, kérdezd ezt, amikor előfordulnak: „Mi ebben a helyes?” Mit tanultál ebből? Mit tudsz most a jövőre nézve, amit azelőtt nem tudtál? Ez a dolog milyen lehetőséget mutat vajon fel neked, amire eddig nem gondoltál?
Ha nem ítélnéd el hibáidat és tévedéseidet, milyen lehetőségek lennének? Láss neki, hogy felismered: a hiba lehetőség, és nem probléma. Ha nem kell félned a hibától, vagy nem kell elkerülnöd – akkor inkább izgalmasnak tarthatod!
Minden nap lépj újra kapcsolatba a nagy tervvel
A perfekcionizmus egyik tünete az az igény, hogy minden részletet rögzítsünk, mint mikromenedzselő feladatokat és személyeket, és így összezavarodunk vagy megrekedünk a „kis dolgokban”. Ha megfigyeled, hogy ezen az úton haladsz, lépj vissza egy lépést. Figyelj a nagy képre. Miért állt ez a karrier vagy üzlet az első választási helyen számodra? Milyen különbséget kívántál ezzel a munkáddal tenni a világban? Mit szeretnél most elérni projekteddel vagy üzleteddel? Ha kitágítod tekintetedet, és újra kapcsolatba lépsz a nagy képpel, ez segíteni fog abban, hogy a mikro-ellenőrzéseket elengedd, és újraméretezd a szemléletedet.
Ne légy tökéletes – légy tudatos!
A tökéletesség az, amikor egy ideális normát igyekszel elérni. Ahhoz, hogy teljesítményed összhangban legyen a normával, amit elhatároztál, hogy elérsz, időt és energiát pazarolsz azzal, hogy fáradozásaidat megítéled túlzottan elemzed, ahelyett, hogy élveznéd őket, és tovább kalandoznál, azt figyelve, mi mindent képesek teremteni a választásaid. Amikor kreatív adottságaid helyett a normáidra fókuszálsz, vak leszel egyéb információk és lehetőségek irányába, és függsz üzleted és projektjeid előrehaladásától. Légy inkább olyan, mint a macska az egérluk előtt – a macska arra figyel, mikor bújik ki az egér, de annak is tudatában van, ami körülötte történik, és készen áll arra, hogy felugorjon, ha valami hátulról közeledik hozzá.
Fejlessz ki egy 360-fokos tudatosságot, így a perspektíva elvesztése nélkül is tudsz a részletekkel foglalkozni. Kérdezd minden nap: ”Mit kíván ma tőlem az üzletem? Kivel beszélhetek, vagy hová mehetek azért, hogy előmozdítsam ezt az üzletet, projektet vagy feladatot? Mi minden lehetséges még, amit eddig nem vettem számításba?”
A siker valójában mellékterméke annak, hogy kilépsz az ítéletekből, a normákból és elvárásokból, és megengeded magadnak azt a szabadságot, hogy az eddig észlelt határokat felderítsd és túllépj rajtuk, akárcsak komfort zónádon, és nagyobbá válj, mint eddig voltál. Akkor is, ha életedet eddig azzal töltötted, hogy tökéletesítsd a perfekcionizmus művészetét – mi van akkor, ha most van itt az ideje annak, hogy leszokj azokról a rossz szokásokról, amik visszatartanak attól, hogy a siker nagyobb pályagörbéjére lépj? Lépj ki a tökéletességből, és élvezd üzleted és életed teremtésének olyan folyamatát, amilyent eddig el sem tudtál képzelni.
Forrás: Why perfectionism is hindering your success (and what to do about it)
Fordította: Kaposi Luca valaszthatsz.com